СТРАХУВАННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЛІКАРІВ



Є хворі, яким не можна допомогти, проте немає хворих, яким не можна нашкодити

Є. Ламберт

Будь-яка професійна діяльність містить в собі потенційний ризик нанесення шкоди внаслідок випадкової помилки. Медична діяльність характеризується непередбачуваністю наслідків втручання (неможливість надання впевненого прогнозу стосовно реакції організму пацієнта на ліки, інвазійне втручання та ін.).

Шкода, заподіяна життю та здоров'ю пацієнта при здійсненні професійної діяльності може характеризуватись як ненавмисна, випадкова, непередбачена, ймовірна тощо.
Необережне або випадкове спричинення шкоди здоров'ю або життю пацієнта хоч і вкрай небажана, проте характерна ознака медичної діяльності, що пов'язана з її особливостями. Апріорі, навіть за умов виключно якісного, у вищому ступені кваліфікованого лікування, лікар не завжди може гарантувати сприятливий результат медичного втручання. Кінцеві результати залежать не тільки від медичних, але й багатьох інших факторів: біологічних, генетичних, екологічних, геомагнітних та інших. 
 
Достовірно відомо, що лише 20% помилок медичного персоналу – особисті якості (низька кваліфікація, байдужість, недбалість...), а 80% - рівень організації лікувально-діагностичного процесу, медичних технологій, забезпеченості медичним обладнанням, реактивами, розхідними матеріалами та іншим. В медицині критичних станів до цього додається природна втомленість персоналу при цілодобовому режимі чергування.
 
Повністю відшкодувати шкоду, яку завдано здоров'ю, неможливо.
Унікальні особливості здоров'я  не завжди дають можливість повернутися в той стан, який був до медичного втручання. Здебільшого ця шкода є невиправною.
Частково доводиться її компенсувати шляхом рахунок відшкодування
•майнової та
•немайнової (моральної) шкоди.
Якщо обсяг медичної допомоги підлягає стандартизації на державному рівні, ціновий механізм стає багатоукладним (особисті внески, оплата підприємств, страхових компаній, спонсорів...),  то відповідальність в кінцевому результаті покладається або на одну конкретну особу – керівника медичного закладу, а потім, в свою чергу, на лікаря-виконавця.      
 
За цивільним законодавством України майнова шкода полягає у реальних матеріальних витратах на відновлення здоров'я та працездатності. Проте чітких критеріїв розрахунку таких витрат в Україні не існує. Сума відшкодування визначається судом чи за домовленістю сторін і становить досить великих розмірів.
В Україні мінімальний розмір відшкодованих збитків може складати від 200 до 500 мінімальних зарплат. Проте, якщо пацієнт став інвалідом або помер, його спадкоємці мають право вимагати щомісячної пенсії за рахунок медичних працівників в розмірі не менше ніж рівень заробітної плати потерпілого.       
 
Цивілізоване вирішення проблеми, щодо спричинення шкоди пацієнту від ненавмисних дій медичних працівників (внаслідок лікарської помилки), відбувається шляхом страхування професійної відповідальності медичних працівників, що однаково відповідає як їх інтересам, так і інтересам пацієнта.
 
Умовами договору страхування може бути передбачено компенсацію:
  • реальних збитків,
  • упущеної вигоди,
  • моральної шкоди.
При цьому перші два фактори можуть обумовлюватись в площині як на користь лікувального закладу, так і на користь пацієнта.
 
Розмір страхового платежу визначається ступенем ризику настання страхової події, що залежить від лікарської спеціальності, рівня професійної майстерності, статусу медичного закладу, кількості застрахованих осіб, загальної страхової суми за договором та інших критеріїв.

 

Страхування відповідальності перед третіми особами

 

ТДВ «СК «ПРОФЕСІЙНЕ СТРАХУВАННЯ»

створено у 2007 році українськими учасниками, з метою якісної реалізації страхових послуг з широкого кола медичних ризиків: страхування здоров'я та медичних витрат (як громадян України, так і нерезидентів), клінічних випробувань лікарських засобів, професійної відповідальності медичних працівників, кредитно-фінансових ризиків приватних медичних установ та інші. Сучасні інноваційні технології в управлінні ризиками слугували підґрунтям становлення спеціалізованого медичного страховика з достатніми гарантіями для виконання зобов'язань. На сьогодні СК «Професійне страхування» відповідає всім законодавчо встановленим вимогам, має належний власний капітал, своєчасно виплачує дивіденди, демонструє фінансовий прибуток. Високі професійні якості та ділова репутація персоналу дозволили розвинути ефективну клієнтоорієнтацію, активно впровадити майнове страхування та страхування відповідальності...

Зворотній зв'язок